VISCOSOFT TEKNOLOJİSİ

Viscosoft olarak adlandırdığımız teknoloji, Valmet- İsveç firmasının ViscoNip adıyla geliştirdiği teknolojinin karşılığıdır. Bu teknoloji kağıdın daha yumuşak ve daha hacimli olmasını sağlamaktadır. Aktül Kağıt, Türkiye’de bu teknolojiyi kullanan ilk, dünyada ise beşinci firma olmuştur.

Viscosoft Teknolojisi, kağıt üretim sürecinde ürün kalitesine ve süreç verimliliğine yönelik bir inovasyondur. Ürüne yönelik katkı yumuşaklık, emicilik ve hacimliliğe yöneliktir. Üretim sürecine yönelik katkı ise, enerji tasarrufu ve verimliliğe yöneliktir.

Bu teknoloji ile Aktül Kağıt, rakiplerine kıyasla daha hacimli, daha yumuşak ve daha emici kağıt üretebilmektedir.

Aktül Kağıt, uygulamanın başarısı nedeni ile dünyadaki en iyi referans örneği olmuş, birçok ülkeden referans ziyaretlerine ev sahipliği yapmıştır.

EMİCİ HÜCRE TEKNOLOJİSİ

Emici Hücre Teknolojisi’nin teknik adı 4D Teknolojisidir.
Bu teknoloji, kağıda ilave hacimlilik ve estetik görsellik vermekte kullanılan gofraj uygulamasında yapılmış bir yeniliktir.

Yenilikçi, dört boyutlu şekillendirme, kağıdın fiziksel parametreleri arasında iyi bir denge olması için tasarlanmıştır. Kağıt farklı açı ve derinlikteki desenler ile şekillendirilir, su tutma kapasitesi, emicilik ve yumuşaklıktan ödün vermeden, ürünlerde daha fazla dayanıklılık sağlanır.

KOJENERASYON

Aktül Kağıt kojenerasyon tesisi, Türkiye'deki temizlik kağıdı sektöründe mevcut iki uygulamadan en gelişmiş olanıdır. Ayrıca, dünyadaki ilk beş uygulamadan bir tanesidir.

Kojenerasyon tesisinde gaz türbini kullanılarak doğalgaz ile elektrik üretimi gerçekleştirilmektedir. Gaz türbininden açığa çıkan egzoz atmosfere atılmadan evvel direkt olarak kağıdın kurutulmasında, buhar ve sıcak su üretiminde kullanılmaktadır. Dolayısıyla, tesislerin kışın ısıtılmasında ve yazın soğutulmasında da faydalanılmaktadır. Bu sayede, enerji kaynaklarımız sürdürülebilir enerji yöntemine uygun kullanılmaktadır. Ayrıca, tesis elektrik kesintileri ve voltaj oynamalarından çok daha az etkilenmektedir.

BİZİ TAKİP EDİN